Jak mądrze urządzić chrzciny?

przygotowania do przyjęcia po chrzcie świętym

Chrzciny maluszka to ważna uroczystość dla całej rodziny. Rodzice dziecka tego dnia zazwyczaj zapraszają najbliższych na uroczysty obiad, by wspólnie celebrować tę ważną polską tradycję. Urządzenie chrzcin w domu wymaga ogromu przygotowań od rodziców: pomijając wielogodzinne gotowanie obiadu i deseru dla kilku lub kilkunastu gości, często dodatkowo muszą oni zorganizować dodatkowe stoły, krzesła, zastawę czy sztućce. Gdy goście powrócą do swoich domów, zamiast w dalszym ciągu świętować z maluchem, rodzice zajmują się zmywaniem, sprzątaniem i zwracaniem nadmiarowego sprzętu. Czy chrzciny da się urządzić sprytniej? Oczywiście, że tak!

Chrzciny w restauracji

Coraz więcej rodzin decyduje się na zorganizowanie obiadu po ceremonii w restauracji. I nic w tym dziwnego. Rodzice maluchów, tak jak ich goście, mogą tego dnia odpocząć i cieszyć się uroczystością brzdąca, zamiast frustrować nadmiarem obowiązków. Odpada im stres związany z brakiem czasu, a także tym, czy wszystkie potrawy będą smaczne – wszystkim zajmie się doświadczony kucharz. Restauracje organizujące imprezy okolicznościowe zrzucają też z rodziców problem pomieszczenia gości w małym mieszkaniu, braku wystarczającej liczby talerzy czy krzeseł. Stół podczas imprezy zawsze zastawiony jest bardzo elegancko, a zastawa na bieżąco wymieniana. Organizatorzy imprezy mogą zamówić inne dania dla dzieci gości lub wegetarian – po uroczystości na pewno nikt nie wyjdzie głodny.

Oszczędność czasu i… pieniędzy!

Część rodziców uważa, że zorganizowanie chrzcin w restauracji to spore obciążenie dla domowego budżetu. Nie do końca jest to prawdą. Jeśli organizatorzy imprezy skrupulatnie podsumowaliby czas i koszty zakupów spożywczych oraz napojów, zużycie mediów, koszty wypożyczenia zastawy itp., okazałoby się, że restauracja wcale nie jest bardzo drogim wyborem. Różnicę w cenie, która zazwyczaj okazuje się niewielka, warto przeliczyć na… przysłowiowy święty spokój w dniu uroczystości i możliwość relaksu przy stole razem ze swoimi gośćmi.