O nas

Kawiarnia i wyszukane posiłki w historycznym wnętrzu – o nas

Jesteśmy gastronomami z zamiłowania, a jednocześnie cenimy historię i jej zabytki. Dzięki tym pasjom rozwijamy działalność, oferując smaczne potrawy gościom z Kołobrzegu i osobom przyjezdnym. Naszym atutem jest nie tylko dobre jedzenie, jakie znajdziecie Państwo z bogatym menu. Wyjątkowość oraz popularność, jaką cieszy się lokal są również zasługą niezwykłych, historycznych wnętrz. Kawiarnia Domek Kata oraz polecana restauracja przyciągają swoim urokiem. W odrestaurowanym XVIII wiecznym budynku znajdziecie Państwo nie tylko stylową architekturę i wykończenia wnętrz, ale też wspaniałe obrazy, historyczne dekoracje i magiczny klimat dawnych lat. To idealne otoczenie do kontemplowania ważnych aspektów życia lub po prostu delektowania się smakiem małej czarnej i domowego jabłecznika z lodami, które serwuje nasza kawiarnia.

Historia budynku

Przypuszcza się, że pochodzi z XVII w. W XVIII w. mógł należeć do kupieckich rodzin Ramlerów, a później do Goelbergów – właścicieli dużego domu na Rynku nr 236 (obecnie Starostwo Powiatowe).

Po wyprzedaży majątku przez Goeblerga w latach 1817-1819 i wyprowadzeniu się do Szczecina (w związku z ujawnieniem romansu jego żony z pruskim oficerem) budynek ten był własnością różnych rzemieślników. W czasie drugiej wojny światowej zniszczony. Zachowały się tylko mury bez szczytów. W roku 1958 odbudowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 19 czerwca 1953 r. został wpisany do rejestru zabytków woj. koszalińskiego pod poz. 7 jako pierwszy z kołobrzeskich zabytków. Ten fakt miał związek z popularyzacją obiektu przez niektórych działaczy turystycznych jako „katowni i siedziby sądu ostrego tzw… Scharfrichterei (Bodelei).

Na podstawie opracowań dr Hieronima Kroczyńskiego.