Restauracja oraz Kawiarnia Domek Kata w Kołobrzegu to połączenie dwóch pasji: kuchni oraz historii. Jesteśmy gastronomami z zamiłowania, a jednocześnie cenimy zabytki, które nas otaczają. W ramach naszej działalności oferujemy smaczne potrawy w odrestaurowanych historycznych wnętrzach. Stanowią one idealne otoczenie zarówno do celebrowania ważnych chwil, jak i po prostu delektowania się smakiem doskonałej kawy i domowego jabłecznika z lodami, które serwuje nasza kawiarnia.

Budynek, w którym mieści się nasz lokal, pochodzi z XVIII wieku. Uzupełnieniem stylowej architektury z tego stulecia jest staranne wykończenie wnętrz. Aby ożywić atmosferę tamtych czasów wyposażyliśmy je we wspaniałe obrazy i dekoracje wzorowane na historycznych. Dzięki temu w naszej restauracji mogą poczuć Państwo atmosferę minionych wieków i poddać się jej urokowi, rozkoszując jednocześnie pysznymi potrawami i wyśmienitymi deserami. Naszym atutem jest bowiem również dobre jedzenie. Staramy się aby nasze menu było bogate i urozmaicone. Dzięki temu wizyta w Domku Kata stanie się dla Państwa niezapomnianym wydarzeniem.

Historia Domku Kata

Budynek, w którym mieści się nasza restauracja, znany jest z przekazów z XVIII wieku, choć możliwe, że powstał już w XVII wieku. W stuleciu XVIII mógł należeć do kupieckich rodzin Ramlerów, a później do Goelbergów. Po wyprzedaży majątku przez Goeblerga w latach 1817-1819 i wyprowadzeniu się do Szczecina (w związku z ujawnieniem romansu jego żony z pruskim oficerem) budynek ten był własnością różnych rzemieślników. W czasie drugiej wojny światowej uległ zniszczeniu. Zachowała się tylko część murów budynku, bez szczytów. Obiekt odbudowany został w 1958 roku na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. O jego znaczeniu dla historii Kołobrzegu świadczyć może fakt, że po odbudowie – 19 czerwca 1953 roku – wpisano do do rejestru zabytków województwa koszalińskiego jako pierwszy z zabytków naszego miasta. Według niektórych badaczy i działaczy turystycznych, obiekt miał stanowić niegdyś katownię i siedzibę sądu ostrego, tak zwanego Scharfrichterei (Bodelei). Stąd właśnie obecna nazwa – Domek Kata.

Historię budynku stworzono na podstawie opracowań dr Hieronima Kroczyńskiego.